На конференції в Гаазі обговорили енергетичну децентралізацію в Україні

У Гаазі відбулася конференція в Інституті міжнародних відносин Клінгендаль на тему “Децентралізовані енергетичні рішення для забезпечення енергетичної безпеки України”.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, організаторами конференції в Гаазі є Open Door Ukraine та Ukraine Facility Platform.

“Чим більше буде об'єктів децентралізованої генерації, тим більшою буде наша можливість протистояти всім атакам з боку Росії, а також розвивати нові технології. Тільки поєднання різних технологій дасть нам можливість розвивати нашу систему в новому підході, який буде відповідати всім вимогам щодо нейтральності у викидах вуглецю, а також надасть нам можливість зробити як квантовий такий стрибок в розвитку технологій і системи як такої, в Україні”, – сказала в коментарі Укрінформу колишня заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції (2014–2019), представниця координаційного комітету Ukraine Facility Platform (UAFP) Олена Зеркаль.

Фото: Лера Манзовітова

Вона підкреслила, що важливо пришвидшити приєднання до європейського ринку електроенергії, зняти всі перешкоди на цьому шляху і "дійсно забезпечити впровадження європейського законодавства, яке регулює ринок електроенергії, а також газу для того, щоб створити привабливі умови для інвестицій в Україну".

Своєю чергою представник платформи Ukraine Facility Platform (UAFP) Роман Вибрановський наголосив на необхідності посиленої міжнародної співпраці для подолання енергетичної кризи в Україні.

За його словами, якщо буде знайдений спільний інтерес з європейцями, то все це може бути дуже ефективним, і співпраця показує, що це ефективно: «Наша задача як України посилити платформу, і у нас вже дуже багато зроблено. Я точно знаю, що є зацікавлені сторони й банки, і бізнеси, і громади, які готові працювати. Важливо тільки посадити їх за один стіл, щоб вони знайшли проєкти. І це те, що ми робимо».

Основною темою конференції стало те, як громади можуть зміцнювати свою енергетичну стійкість під час війни, застосовуючи інноваційні децентралізовані енергетичні рішення. Учасники заходу поділилися ідеями щодо впровадження таких рішень, зокрема, використання відновлювальних джерел енергії та розвитку локальних енергетичних систем, здатних функціонувати незалежно від централізованих мереж.

Директор департаменту з науки та технологій нідерландської організації з прикладних досліджень у галузі природничих наук TNO (Nederlandse Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek – ред.) Андре Фааджі зазначив, що децентралізація енергетичних систем може стати важливим кроком до забезпечення енергетичної безпеки та стабільності в умовах постійних загроз від військових атак. Зокрема, використання сонячних панелей, вітрових турбін і енергетичних сховищ дозволить громадам забезпечити себе енергією навіть за відсутності централізованого постачання.

“З одного боку, ми маємо справу з реальною, дуже серйозною кризою, тому що енергетична система, звичайно, дуже сильно пошкоджена. Тож потрібно діяти дуже швидко. Потрібно досягти результату. А з іншого боку, ви також хочете робити те, що може сприяти набагато кращій ситуації в середньостроковій і, без сумніву, у довгостроковій перспективі”, – сказав він у коментарі Укрінформу.

Нідерландський дипломат та посол Нідерландів в Україні (2013-2017 рр.) Кейс Кломпенхаувер зазначив, що “треба розробити концепцію, яка також зробить систему менш вразливою до атак, настільки децентралізованою, настільки безпечнішою для України, щоб наступні зими були менш критичними". "І водночас також допомогти з енергетичним переходом, щоб Україна стала виробником нової енергії, так би мовити, з відновлюваних джерел. Україна справді має потенціал стати експортером енергії до Європи. Україна має дуже хороші позиції. Тож ми дійсно дивимося в майбутнє і намагаємося створити це майбутнє з Україною в ЄС”, – підкреслив він.

На конференції також було наведено приклади побудови енергоощадних будинків в Україні.

«Ми зосереджуємося на тому, щоб допомогти людям буквально відновити дах над головою, незалежно від того, чи живуть вони в багатоквартирних будинках, чи в сільській місцевості, у приватному будинку», – розповів Укрінформу перший посол Нідерландів в Україні Роберт Серрі, який також є головою нідерландського фонду Open Door Ukraine (ODU).

За його словами, йдеться про 25 проєктів: «Зараз почали допомагати відновлювати будинки в селах. Багато сіл в Україні зазнали зруйнувань через війну. Наприклад, Новоселівка, що біля Чернігова. Ми вже допомогли 7-8 селам з відбудовою будинків. Ми робимо це за допомогою модульних, сучасних будівельних технологій. Ці будинки матимуть менші рахунки за енергію, бо ми використовуємо матеріали, які роблять будинки енергоефективними та екологічними».

«Працюємо над проєктом разом із відомим українським архітектором Олександром Кучерявим, який спроєктував для нас енергоощадний сільський будинок. Ми плануємо будувати такі будинки, наприклад, із використанням соломи, якої в Україні багато, вона не дорога, тож ці будинки також будуть доступними. І ми сподіваємося, що зможемо масштабувати цей проєкт”, – зазначив Серрі.

Як повідомляв Укрінформ, у грудні стартує нова грантова програма «Підтримка енергостійкості мікро- та малих підприємств України», за якою підприємці можуть отримати від €10 тисяч до €20 тисяч на закупівлю альтернативних джерел енергії.

Джерело